Wycieczka.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
GO UP
  /  Przewodnik   /  Hiszpania   /  Regiony-hiszpanii   /  Hiszpania – Madryt

Hiszpania – Madryt

Madryt to jedna z najstarszych stolic europejskich, a jednocześnie polityczne i ekonomiczne serce dzisiejszej Hiszpanii. Największe miasto Półwyspu Iberyjskiego zawdzięcza swój prestiż i funkcje stołeczne Filipowi II, który przeniósł tu dwór w połowie XVI w. Od kilkudziesięciu lat Madryt prężnie się rozwija i pretenduje do grona najważniejszych miast starego kontynentu. W stolicy zobaczyć można wiele wspaniałych placów, katedr, pałaców i zabytkowych budynków użyteczności publicznej.

Z pewnością jedną z największych atrakcji Madrytu są muzea i galerie mieszczące zbiory, o których inne placówki mogą tylko marzyć. Najbardziej znanym hiszpańskim muzeum jest Prado, w którym podziwiać można m. in. dzieła Hieronima Bosha, Diego Velazqueza, Francisco Goi, czy Tycjana i Rubensa. Godne polecenia jest również Muzeum Thyssen – Bornemisza. To jedna z największych na świecie kolekcji prywatnych, która dziś udostępniona jest dla szerszej publiczności. Zobaczymy tu zarówno dzieła mistrzów flamandzkich i włoskich, jak i znakomite płótna impresjonistów i pionierów awangardy.

Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest Plaza Mayor. Zachwycają zarówno budynki wokół placu, jak i atmosfera na nim panująca. Stylowe restauracje i kawiarenki pozwalają mieszkańcom i turystom napawać się pięknem barokowych kamienic, licznych arkad i bram.

Choć rodzina królewska nie zamieszkuje juz dziś Palacio Real (pałac Królewski), to odgrywa on doniosłą rolę w hiszpańskiej tradycji. Majestatyczne wnętrza pałacu mieszczą m. in. wspaniałą kolekcję obrazów i broni, które przez stulecia gromadziła rodzina panująca. Na zespół pałacowy składają się również ogrody i parki.

Madryt to wspaniała baza wypadowa, z której można urządzać wycieczki do symboli hiszpańskiej kultury położonych blisko stolicy. Warto zacząć od Eskurialu. Ten kompleks pałacowo – klasztorny mieści wspaniałe zbiory dzieł sztuki i imponyjący księgozbiór kolekcjonowany przez władców. Eskurial posłużył później za nekropolię królów. Z władcami Hiszpanii związana jest również miejscowość Aranjuez, w której mieściła się ich letnia rezydencja.

Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Madrytu leży Toledo – jedna z pereł hiszpańskiej architektury. Miasto rozwijało się przez kilkanaście wieków, łącząc w sobie spuściznę kulturalną Rzymian, Maurów, Żydów i chrześcijan. Znane było m. in. z produkcji wysokiej klasy jedwabiu i niezwykle wytrzymałej stali – podstawy przy produkcji doskonałego oręża. W mieście podziwiać można liczne kościoły i alcazar – twierdzę na wzgórzu. Najwspanialszym zabytkiem jest jednak katedra ze wspaniałymi kaplicami i wysoką na 90 m wieżą.

Alcala de Henares to z kolei pierwsze na świecie miasto uniwersyteckie, które zostało zaplanowane i zbudowane z myślą o krzewieniu nauki. Studenci kształcą się tu od kilkuset lat. Dzisiaj miasto także stanowi ważny ośrodek dydaktyczny – studiują w nim zarówno Hiszpanie, jak i obcokrajowcy. Alcala położone jest 30 km od Madrytu.

Hiszpania ze swoją stolicą postrzegana jest jako jeden z najpiękniejszych krajów Europy.

Zostaw komentarz